Skip to content

186 Park AvePaterson, NJ 07501

Built 1888
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block4101
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.7 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
15%
Improvement Value:$169,800
85%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.9%
2024$9,835+9.5%
2023$8,979+7.2%
2022$8,375+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook D1174, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1888