Skip to content

403 Graham AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$14,500
Last Sale Date
Oct 9, 2012

Property Information

Block4102
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
12%
Improvement Value:$147,800
88%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+3.9%
2024$8,262+9.5%
2023$7,542+7.2%
2022$7,035+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$14,500

To:

Sq Ft1,956DeedBook 2243, Page 77

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook D184, Page 295