Skip to content

401 Graham AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 4, 2004

Property Information

Block4102
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,135
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
9%
Improvement Value:$211,600
91%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,836+3.9%
2024$11,390+9.5%
2023$10,398+7.2%
2022$9,699+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,135DeedBook 882, Page 254