Skip to content

222 Park AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block4103
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3.5BF
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,722
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
6%
Improvement Value:$400,300
94%
Total Assessment$427,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,771+3.9%
2024$20,951+9.5%
2023$19,126+7.2%
2022$17,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000

To:

Sq Ft4,722DeedBook 3358, Page 253