Skip to content

779 E 18th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Feb 13, 1989

Property Information

Block4107
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
10%
Improvement Value:$131,400
90%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,429+3.9%
2024$7,149+9.5%
2023$6,526+7.2%
2022$6,087+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft2,049DeedBook 123, Page 239