Skip to content

784 E 18th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block4108
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
8%
Improvement Value:$210,500
92%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,673+3.9%
2024$11,233+9.5%
2023$10,255+7.2%
2022$9,565+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft2,862DeedBook 3960, Page 47

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 3525, Page 70Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook D2084, Page 21

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook D1634, Page 133

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook D780, Page 288