Skip to content

786 E 18th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block4108
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,967
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
7%
Improvement Value:$246,600
93%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,512+3.9%
2024$13,003+9.5%
2023$11,870+7.2%
2022$11,072+3.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,967DeedBook 3734, Page 59

Property Sale

Sale
$95,400

From:

To:

DeedBook D2578, Page 177Recorded1/20/2015

Property Sale

Sale
$95,400
DeedBook D1763, Page 268

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook D1381, Page 125

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook D1258, Page 61