Skip to content

49-Pt 51 N 6th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block414
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
18%
Improvement Value:$172,300
82%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+3.9%
2024$10,301+9.5%
2023$9,404+7.2%
2022$8,772+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,120DeedBook 4107, Page 34

Property Sale

Sale
$237,763

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 3885, Page 218Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft3,120DeedBook 3701, Page 296Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 3437, Page 284Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook D2320, Page 181

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook D2070, Page 214

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook D1924, Page 217

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 960, Page 9