Skip to content

71-73 N 6th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block414
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
22%
Improvement Value:$158,000
78%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,282+3.9%
2024$9,894+9.5%
2023$9,033+7.2%
2022$8,425+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 3548, Page 261Recorded4/2/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook D357, Page 236