Skip to content

112-114 N 8th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block415
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
35%
Improvement Value:$111,800
65%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,707+3.9%
2024$8,379+9.5%
2023$7,649+7.2%
2022$7,135+18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,150DeedBook 3664, Page 134

Property Sale

Sale
$86,014

From:

To:

DeedBook 3043, Page 194Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook M133, Page 545