Skip to content

85-87 N 8th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Mar 19, 2008

Property Information

Block416
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1GO1.75F,LOT 11
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
31%
Improvement Value:$112,100
69%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290+3.9%
2024$7,977+9.5%
2023$7,282+7.2%
2022$6,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 1589, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook B136, Page 196