Skip to content

316 BroadwayPaterson, NJ 07501

Built 1863
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 17, 2008

Property Information

Block4201
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,781
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,700
36%
Improvement Value:$136,300
64%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,852-29.3%
2024$15,346-12.6%
2023$17,559+7.2%
2022$16,379+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft3,781DeedBook 1649, Page 37

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook D1275, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1863