Skip to content

349 Graham AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 9, 2004

Property Information

Block4208
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,675
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
12%
Improvement Value:$260,100
88%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,081+3.9%
2024$14,513+9.5%
2023$13,249+7.2%
2022$12,358+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft3,675DeedBook 728, Page 229