Skip to content

362-370 BroadwayPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$2,080,000
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block4202
Lot1

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage11,352
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
61%
Improvement Value:$200,300
39%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,204+3.9%
2024$25,216+9.5%
2023$23,020+2.1%
2022$22,545+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,080,000

From:

To:

Sq Ft11,352DeedBook 288, Page 243Recorded8/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$635,000