Skip to content

698-704 E 18th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block4210
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage12,292
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,200
44%
Improvement Value:$366,900
56%
Total Assessment$660,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,632+3.9%
2024$32,365+9.5%
2023$29,546+7.2%
2022$27,559+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 3481, Page 198Recorded1/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook D781, Page 219