Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
215-217 16th Avenue(Unit C001)Paterson, NJ 07501
Last Sale Date
Feb 13, 2020
Property Information
Block4210
Lot39
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description836 SF 2 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage836
Acreage1
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$65,000
79%
Total Assessment$82,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,203 | +3.9% |
| 2024 | $4,045 | +9.5% |
| 2023 | $3,693 | +7.2% |
| 2022 | $3,444 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.