Skip to content

207-209 16th AvePaterson, NJ 07501

Built 1868

Last Sale Price
$30,500
Last Sale Date
Jun 2, 1986

Property Information

Block4210
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F3G O1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
22%
Improvement Value:$114,600
78%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+3.9%
2024$7,247+9.5%
2023$6,616+7.2%
2022$6,171+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$30,500

To:

Sq Ft1,496DeedBook 116, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1868