Skip to content

128-132 Pearl StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block4211
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class28
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
19%
Improvement Value:$99,000
81%
Total Assessment$122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+3.9%
2024$5,991+9.5%
2023$5,470+7.2%
2022$5,102+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$44,250
DeedBook A115, Page 542