Skip to content

169 16th AvePaterson, NJ 07501

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block4211
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 54 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$825+3.9%
2024$794+9.5%
2023$725+7.2%
2022$676+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook D2694, Page 140

Property Sale

Sale
$145,700
DeedBook D2060, Page 169