Skip to content

155 16th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Mar 8, 2004

Property Information

Block4211
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
15%
Improvement Value:$141,900
85%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,514+3.9%
2024$8,193+9.5%
2023$7,479+7.2%
2022$6,976+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft2,390DeedBook 756, Page 11