Skip to content

145 16th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Oct 10, 2022

Property Information

Block4211
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
10%
Improvement Value:$165,500
90%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+3.9%
2024$9,017+9.5%
2023$8,231+7.2%
2022$7,678+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$502,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 4415, Page 286

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,068DeedBook 4175, Page 96Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook H116, Page 362