Skip to content

231 Park AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block4214
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
17%
Improvement Value:$269,800
83%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,467+3.9%
2024$15,847+27.5%
2023$12,425+7.2%
2022$11,590+3.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,724DeedBook 3855, Page 199

Property Sale

Sale
$216,500
DeedBook D3096, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$216,500

From:

To:

DeedBook 3096, Page 257Recorded7/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$217,789

From:

To:

DeedBook 2634, Page 134Recorded6/1/2015

Property Sale

Sale
$217,789
DeedBook D2634, Page 134

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook D810, Page 51