Skip to content

310 Van Houten StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block4306
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
19%
Improvement Value:$86,800
81%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+3.9%
2024$5,236+9.5%
2023$4,780+7.2%
2022$4,459+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 787, Page 9