Skip to content

189 Straight StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block4308
Lot24

Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
80%
Improvement Value:$6,600
20%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,681+3.9%
2024$1,618+9.5%
2023$1,477+7.2%
2022$1,378+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

DeedBook 4322, Page 21