Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
237-251 Market StPaterson, NJ 07505
Last Sale Date
Jan 24, 2000
Property Information
Block4311
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage22,232
Acreage0.54
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$973,900
65%
Improvement Value:$526,100
35%
Total Assessment$1,500,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $76,425 | +3.9% |
| 2024 | $73,545 | +9.5% |
| 2023 | $67,140 | -29.5% |
| 2022 | $95,236 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.