Skip to content

260-262 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 11, 1988

Property Information

Block4704
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description6 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage21,745
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,500
16%
Improvement Value:$874,000
84%
Total Assessment$1,046,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,319+3.9%
2024$51,310+9.5%
2023$46,841+7.2%
2022$43,691+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$625,000

To:

Sq Ft21,745DeedBook 122, Page 137