Skip to content

119 16th AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block4316
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
13%
Improvement Value:$201,800
87%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810+3.9%
2024$11,365+9.5%
2023$10,375+7.2%
2022$9,678+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 1249, Page 258