Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
52-54 Park AvePaterson, NJ 07501
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2021
Property Information
Block4321
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage15,366
Acreage0.16
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$137,100
15%
Improvement Value:$747,900
85%
Total Assessment$885,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $45,091 | -12.4% |
| 2024 | $51,482 | +1.6% |
| 2023 | $50,691 | +7.2% |
| 2022 | $47,282 | +3.9% |
Property History
No events match the selected filters.