Skip to content

60 Park AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$91,875
Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block4321
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
8%
Improvement Value:$183,500
92%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+3.9%
2024$9,786+9.5%
2023$8,934+7.2%
2022$8,333+10.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,875

To:

Sq Ft2,158DeedBook 2395, Page 72

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook D1360, Page 172