Skip to content

343 Market StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 12, 2006

Property Information

Block4321
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O1CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage5,734
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,600
18%
Improvement Value:$325,800
82%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,298+3.9%
2024$19,534+9.5%
2023$17,832+7.2%
2022$16,633+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft5,734DeedBook 1344, Page 253