Skip to content

325 Market StPaterson, NJ 07501

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block4321
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage5,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,500
15%
Improvement Value:$314,000
85%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,775+3.9%
2024$18,068+9.5%
2023$16,494+7.2%
2022$15,385+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5034, Page 295Recorded1/15/2026

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft5,184DeedBook 4134, Page 204

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook X106, Page 564