Skip to content

102 BroadwayPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Dec 23, 1982

Property Information

Block4402
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage3,450
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,500
57%
Improvement Value:$117,500
43%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,011+3.9%
2024$13,483-36.4%
2023$21,216+7.2%
2022$19,790+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$42,500

To:

Sq Ft3,450DeedBook 109, Page 33