Skip to content

212-216 Paterson StPaterson, NJ 07502

Public School

Last Sale Price
$2,080,000
Last Sale Date
Feb 22, 2012

Property Information

Block4405
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B O1B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage7,176
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$569,100
50%
Improvement Value:$569,300
50%
Total Assessment$1,138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$14,123+10.1%
2011$12,828+4.2%
2010$12,309+5.9%
2009$11,625-28.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,080,000

To:

Sq Ft7,176DeedBook 2148, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$2,496,000
DeedBook D1975, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook Q168, Page 155