Skip to content

220-222 Paterson StPaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$582,000
Last Sale Date
Nov 25, 2002

Property Information

Block4405
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB GATED YARD
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage352
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
87%
Improvement Value:$2,400
13%
Total Assessment$18,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$963+3.9%
2024$927+9.5%
2023$846+7.2%
2022$789+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$582,000

To:

Sq Ft352DeedBook 529, Page 114