Skip to content

52-54 Church StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Feb 2, 2005

Property Information

Block4406
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 CB
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage37,514
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,800
34%
Improvement Value:$596,200
66%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,950+3.9%
2024$49,030+9.5%
2023$44,760+7.2%
2022$41,750-45.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,100,000

To:

Sq Ft37,514DeedBook 1526, Page 1