Skip to content

171-181 Market StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block4406
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage60,400
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$693,500
23%
Improvement Value:$2,322,200
77%
Total Assessment$3,015,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$153,650+3.9%
2024$147,860+9.5%
2023$134,983+7.2%
2022$125,905-39.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,800,000

To:

Sq Ft60,400DeedBook 4544, Page 1

Property Sale

Sale
$2,650,000

From:

To:

DeedBook 3604, Page 289Recorded6/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$2,985,000
DeedBook D1455, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook D157, Page 106