Skip to content

89-91 Prospect StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$568,000
Last Sale Date
Aug 4, 2004

Property Information

Block4501
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O1B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage11,122
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,300
66%
Improvement Value:$198,600
34%
Total Assessment$583,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,750+3.9%
2024$28,629+9.5%
2023$26,135+7.2%
2022$24,378+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$568,000

To:

Sq Ft11,122DeedBook 1048, Page 188