Skip to content

79 Prospect StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block4501
Lot10

Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
78%
Improvement Value:$12,000
22%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,823-28.4%
2024$3,942+9.5%
2023$3,599+7.2%
2022$3,357+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$30,000

To:

DeedBook 2498, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook L110, Page 181