Skip to content

142-144 Main StPaterson, NJ 07505

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block4503
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage8,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
15%
Improvement Value:$732,700
85%
Total Assessment$866,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,138+3.9%
2024$42,475+9.5%
2023$38,776+7.2%
2022$36,168+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft8,100DeedBook 3773, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook F117, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1913