Skip to content

17 River StPaterson, NJ 07505

Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block4505
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4-1SS 2SB 1SB
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage---
Acreage3.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$838,600
64%
Improvement Value:$471,800
36%
Total Assessment$1,310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,765+3.9%
2024$64,249+9.5%
2023$58,654+7.2%
2022$54,709+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0