Skip to content

288 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$4,300,000
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block4704
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O(2)
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$477,100
54%
Improvement Value:$403,200
46%
Total Assessment$880,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,851+3.9%
2024$43,161+9.5%
2023$39,402+7.2%
2022$36,753+8.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,300,000

To:

Sq Ft78,222DeedBook 2375, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$4,750,000
DeedBook D1676, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook X105, Page 162