Skip to content

42 Cianci StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block4607
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage5,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,914+3.9%
2024$2,805+9.5%
2023$2,560-87.5%
2022$20,533+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft5,684DeedBook 4261, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook V163, Page 311