Skip to content

53 Market StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 26, 2013

Property Information

Block4608
Lot17

ZoningGFHD
Sq Footage520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
80%
Improvement Value:$11,300
20%
Total Assessment$56,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,889+3.9%
2024$2,780+9.5%
2023$2,538+7.2%
2022$2,367+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft520DeedBook 2409, Page 122

Property Sale

Sale
$56,800
DeedBook D2192, Page 185

Property Sale

Sale
$56,800
DeedBook K117, Page 552