Skip to content

45 Market StPaterson, NJ 07505

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Nov 1, 1995

Property Information

Block4608
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,900
18%
Improvement Value:$74,100
82%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,586+3.9%
2024$4,413+9.5%
2023$4,028+7.2%
2022$3,758+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 142, Page 52