Skip to content

Mill Plot 18 - Market St(Unit C305)Paterson, NJ 07505

Last Sale Price
$950,500
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block4609
Lot10
QualifierC305
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
22%
Improvement Value:$72,300
78%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,733+3.9%
2024$4,555+9.5%
2023$4,158+7.2%
2022$3,879+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,500

To:

Sq Ft1,088DeedBook 3292, Page 155

Property Sale

Sale
$76,875
DeedBook D2145, Page 29