Skip to content

42 Market StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block4703
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage6,405
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
23%
Improvement Value:$336,300
77%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,255+3.9%
2024$21,416+9.5%
2023$19,551+7.2%
2022$18,236+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft6,405DeedBook 3498, Page 77

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook D2286, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook D176, Page 90