Skip to content

48 Market StPaterson, NJ 07505

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block4703
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage12,650
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,900
21%
Improvement Value:$613,500
79%
Total Assessment$776,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,558+3.9%
2024$38,067-10.5%
2023$42,522+7.2%
2022$39,663+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft12,650DeedBook 3881, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$999,900
DeedBook D1324, Page 98