Skip to content

370 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 17, 2012

Property Information

Block4709
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage4,854
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
24%
Improvement Value:$180,500
76%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,101+3.9%
2024$11,645+9.5%
2023$10,631+7.2%
2022$9,916+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft4,854DeedBook 2149, Page 67

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook D1019, Page 104