Skip to content

22-24 Marshall StPaterson, NJ 07501

Church/Charitable

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 29, 2008

Property Information

Block4710
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F O2F
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage4,212
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
10%
Improvement Value:$246,700
90%
Total Assessment$275,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$15,930+5.7%
2015$15,073+9.1%
2014$13,815+0.0%
2013$13,815+18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft4,212DeedBook 1694, Page 155

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook D741, Page 23