Skip to content

89 Spruce StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block4712
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage1,206
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
20%
Improvement Value:$166,400
80%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+3.9%
2024$10,174+9.5%
2023$9,288+7.2%
2022$8,663+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook D734, Page 136